Stowarzyszeni na rzecz integracji rozwoju i promocji Gminy Korzenna KORZENIE realizuje projekt pn. „Renowacja szlaku w rezerwacie Diable skały na Bukowcu”
Bukowiec – to jedna z najciekawszych turystycznie miejscowości położona na terenie malowniczego Pogórza Rożnowskiego, administracyjnie należąca do gminy Korzenna. Największą atrakcją Bukowca, jest utworzony w 1953 roku rezerwat przyrody nieożywionej Diable Skały, obejmujący fragment zespołu skałek piaskowca ciężkowickiego. Jego powierzchnia wynosi 16 ha. W rezerwacie wytyczono interesującą ścieżkę przyrodniczą prowadzącą do ciekawych form skalnych (Skała Diabeł, Bloki Skalne, Dwie Skały, Urwisko, Samotna Skała, Głaz, Grzyb i Kapa). Ścieżka zapoznaje z ciekawą florą i fauną pogórza. Wielką osobliwością, którą spotykamy na trasie ścieżki przyrodniczej jest jaskinia osuwiskowa (szczelinowa) – Diabla Dziura (ok. 365 m długości), niewątpliwa gratka dla speleologów. Unikatem przyrodniczym na skalę europejską są w niej stanowiska lęgowe bardzo rzadkiego nietoperza – Podkowca małego. jest to jedno z najważniejszych jaskiniowych zimowisk tego gatunku nietoperzy w Polsce.
Ile trwa przejście ścieżką przyrodniczą przez rezerwat?
Trasa ścieżki liczy ok. 2,5 km. Nie jest trudna technicznie, chociaż dolna jej część jest często wąska i prowadzi wśród drzew. Czas zwiedzania zależy od tempa marszu. Turyście kwalifikowanemu przejście zajmie 30 min. a, rodzinom z dziećmi może zająć ponad godzinę.
Niezwykła atrakcją Bukowca jest drewniany kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Świątynia zbudowana w 1805 (przebudowana w 1892) pełniła rolę cerkwi grekokatolickiej pw. Św. Paraksewy w Kamiannej (Beskid Niski). Po wysiedleniu ludności łemkowskiej, cerkiew została przeniesiona do Bukowca (1948 r.), Rok później erygowano tu parafię/. Do dziś służy miejscowym katolickim wiernym.
10 powodów dla których warto zwiedzić rezerwat Diable Skały w Bukowcu.
Rezerwat Diable Skały należy do najciekawszych na terenie Małopolski. Jest wiele powodów, aby odwiedzić to miejsce.
- Znajdziemy tutaj okazałe formy skalne, zarówno w formie ostańców jak i ambon skalnych. Skały sięgają nawet 10 m wysokości.
- Znajduje się tutaj najdłuższa na Pogórzu Karpackim, i jedna z najgłębszych jaskiń w Karpatach fliszowych – Diabla Dziura. Mierzy ona 365 m długości i 42,5 m głębokości.
- Występują tutaj stanowiska ciekawego i cennego gatunku nietoperza – podkowca małego. Nietoperz ten ma swoje letnie kolonie na poddaszu tutejszego kościoła, hibernuje w tutejszej jaskini.
- Odnowione oznakowanie turystyczne umożliwia ciekawą, bezpieczną wędrówkę. Trasa przejścia jest urozmaicona. Wycieczka przez rezerwat nie jest długa (liczy 2,5 km), i nadaje się dla rodzinnych wycieczek.
- Przy granicy rezerwatu znajduje się drewniany kościół (dawna cerkiew) przeniesiona tutaj z Kamiannej.
- Miejsce owiane jest legendami, a to o diable który spuścił kamień na którym do dzisiaj widać jego szpony, a to o zbójcach którzy mieli tutaj kryjówkę, o skarbach które w Diablej Dziurze są ukryte, czy o dziewczynie która do dzisiaj te skarby liczy.
- Jest cicho i spokojnie. Nie spotkasz tutaj setek turystów. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie przyrody.
- Przyjazd ułatwia dogodne położenie względem innych atrakcji turystycznych np. Jamnej, Bobowej, wieży w Bruśniku, Jeziora Rożowskiego, rez. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Skansenu w Stróżach, ścieżki przyrodniczej w Lipnicy Wielkiej, rez. Cisy w Mogilnie, dworku w Kąśnej Dolnej.
- Lasy bukowe, od których Bukowiec wziął nazwę. Zwłaszcza wiosną warto przyglądać się tutejszym roślinom (geofitom).
- Piękne widoki z terenu rezerwatu i najbliższych okolic. Już sam dojazd do rezerwatu od strony Falkowej i Bruśnika dostarczy dalekich obserwacji. Niewielki punkt widokowy w rezerwacie znajduje się nad skałą Urwisko na szczycie Bukowca 503 m n.p.m. (tutaj widok na Jamną) oraz spod kościoła w Bukowcu na Pasmo Brzanki.
Jak dojechać do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu?
Bukowiec to niewielka miejscowość położona na Pogórzu Rożnowskim, w północnej części gminy Korzenna, w powiecie nowosądeckim. Dostać się można tutaj na kilka sposobów. Najwygodniej jednak jest dojechać bezpośrednio samochodem lub autokarem od strony Lipnicy Wielkiej. Samochodem można również dojechać od strony Siekierczyny (droga szutrowa), od Paleśnicy lub Bruśnika. Dobrym również rozwiązaniem jest zaparkowanie samochodu na Jamnej i przejście piesze (ok. 45 min.) szlakiem turystycznym.
Jak najlepiej zwiedzić rezerwat?
Bukowiec należy do najwyżej położonych miejscowości na Pogórzu Rożnowskim. Usytuowany na wierzchowinie, wśród gór i lasów, pozwala na organizację ciekawych wycieczek turystycznych po rezerwacie i najbliższej okolicy. Najwygodniej jest przyjechać do Bukowca samochodem lub autokarem. Tutaj w pobliżu rezerwatu i kościoła znajduje się parking. Z parkingu bezpośrednio wchodzimy na szlak przyrodniczy po rezerwacie. Można rozpocząć wycieczkę przy tablicy informacyjnej (blisko parkingu). Dalej należy podążać szlakiem w kierunku północnym, a po kilkudziesięciu metrach skręcić na zachód. Trawersując szczyt Bukowca 503 m n.p.m., mijamy skałę Diabeł, Bloki Skalne, Dwie Skały, Urwisko, Samotna Skała, Głaz i dochodzimy do Jaskini Diabla Dziura.
Od jaskini wracamy grzbietem i zdobywamy szczyt Bukowiec. Z tego miejsca możemy oglądać ciekawą, ale ograniczoną drzewami panoramę Jamnej. Nieopodal znajdują się skała Grzyb, Kapa skąd za chwilę dochodzimy do miejsca wyznaczonego na odpoczynek (2 stoły z ławkami). Miejsce to znajduje się nieopodal kościoła i parkingu.