Warsztaty artystyczne

Centrum Kultury w Korzennej organizuje warsztaty artystyczne z zakresu:

  • bibułkarstwa
  • ceramiki
  • witrażu Tiffany
  • malarstwa farbą akrylową
  • rzeźby w drewnie
  • decoupage
  • malowania na szkle

 

Rozbudowana oferta warsztatowa dostępna jest w Pracowni dworskiej przy Dworze w Korzennej oraz w Muzycznym Dworze w Lipnicy Wielkiej. Ponadto w obiektach tych można zwiedzać ekspozycje stałe i wystawy czasowe lokalnych artystów, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i in. Zajęcia są bezpłatne, ale istnieje również możliwość zarezerwowania dla grup zorganizowanych odpłatnych warsztatów. W Pracowni dworskiej w Korzennej oferowane są przede wszystkim warsztaty ceramiczne, obróbki szkła i witrażu oraz warsztaty zdobienia przedmiotów drewnianych i szklanych metodą decoupage. Można tam również oglądać prace uczestników zajęć warsztatowych.

„Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” oferuje warsztaty: malarstwa, rzeźby, ceramiki, witrażu, hafciarstwa, bibułkarstwa, wikliniarstwa użytkowego i artystycznego, kuchni regionalnej. Ponadto można wziąć udział w żywych lekcjach historii przybliżających zwyczaje i obyczaje galicyjskie, stroje regionalne i ziemiańskie, sztukę i literaturę epoki. Więcej informacji można uzyskać na stronie http://muzycznydwor.korzenna.pl lub osobiście w obiekcie.

We wszystkich placówkach CK okresowo organizowane są też inne zajęcia artystyczne np. warsztaty teatralne, biżuteria regionalna, dekoracje z filcu, w zależności od pozyskanych dotacji i realizowanych projektów. Szczególny nacisk kładzie się na upowszechnianie i kultywowanie tradycyjnego dla regionu Sądecczyzny rękodzieła i rzemiosła. Istotne jest tu zarówno rękodzieło artystyczne, jak i użytkowe. Najbardziej charakterystyczne  formy artystyczne to hafciarstwo, szydełkowanie czy bibułkarstwo.  Jedną z najstarszych i najbardziej rozwiniętych metod zdobienia w kulturze ludowej jest haft. Hafciarstwo ludowe charakteryzuje się bogactwem wzorów, form, motywów i kolorów. Tajniki haftu tradycyjnego zna już niewiele osób, natomiast popularne jest kreatywne wykorzystywanie haftowanych aplikacji we współczesnym wzornictwie. Haftowane i wyszywane elementy ozdabiają też stroje zespołów regionalnych działających w gminie Korzenna. Na stoiskach promocyjnych w czasie różnego typu imprez o charakterze kulturalnym (m.in. „Jarmark Korzeński” i „Dożynki Gminne”), możemy również podziwiać przepiękne serwetki, obrusy, bieżniki  i inne pamiątki z haftowanymi aplikacjami, wykonywane przez tutejszych artystów.

Mieszkanki Pogórza często trudniły się rękodziełem zwanym bibułkarstwo. Wykonywano kwiaty, które można było spotkać na wsi wiosną i latem np. maki, stokrotki, chabry, niezapominajki, dzwonki. Bibułowymi ozdobami przystrajano święte obrazy, dekorowano kapliczki, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i rózgi weselne. Współcześnie ozdoby bibułowe również pełnią funkcje dekoracyjne. Artystki zajmujące się tą trudną, choć bardzo efektowną sztuką bibułkarstwa, chętnie dzielą się swymi umiejętnościami podczas warsztatów, pokazów i wystaw bibułkowych cudów.

Popularne niegdyś w rejonie Pogórza było wikliniarstwo i koszykarstwo. Przedstawiciele tych rzemiosł swój materiał do pracy zbierali na podmokłych łąkach, brzegach rzek, dzikich bagnach lub stawach. Współcześnie chętnie powracamy do przedmiotów z wikliny i innych naturalnych surowców, choć dziś funkcja dekoracyjna wyprzedziła  ich funkcję użytkową.

W rejonie Pogórza znajdziemy artystów zajmujących się rzeźbą ludową i tradycyjnym malarstwem. Obydwa rodzaje sztuki charakteryzują się prostą formą i zrozumiałą symboliką. Ludowe rzeźby w większości podobne do siebie, w typowy sposób przedstawiają powszechnie znane motywy, najczęściej religijne – Chrystusa, Matkę Boską, krzyże, kapliczki, postacie Świętych. Tradycyjne malarstwo na szkle bazuje na motywach przyrodniczych i religijnych. Obydwa rodzaje rękodzieła wymagają wytrwałości oraz sporych umiejętności manualnych i twórczych.

Skip to content