Imprezy kulturalne

Centrum Kultury w Korzennej organizuje wraz z partnerami szereg imprez kulturalnych. Największe z nich to: „Majówka na Bukowcu”, „Jarmark Korzeński” oraz „Dożynki Gminne”. Mają one za zadanie integrować mieszkańców, kultywować tutejsze tradycje, promować najcenniejsze walory przyrody i kultury, przyciągać turystów i mieszkańców regionu.

„Majówka na Bukowcu” odbywa się corocznie na początku maja i ma charakter imprezy kulturalno – krajoznawczej połączonej z otwarciem sezonu turystycznego na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim. Na całą imprezę składa się kilka charakterystycznych wydarzeń: sympozjum naukowe dotyczące walorów przyrodniczo-kulturowych gminy Korzenna, prezentacja dorobku kulturalnego w tym: wystawa rękodzieła, występy zespołów folklorystycznych, rodzinny rajd rowerowy i inne konkursy sprawnościowe. Wszystko odbywa się przy dobrej zabawie i integracji międzypokoleniowej.

„Jarmark Korzeński” to impreza organizowana corocznie w lipcu, której ideą jest popularyzacja wśród społeczeństwa pamięci i wiedzy o unikalnej sztuce ludowej, o ginących zawodach, dawnych tradycjach i smakach potraw regionalnych. Wszystko odbywa się przy występach regionalnych zespołów, które na najwyższym poziomie prezentują w tańcu i śpiewie autentyczny folklor Pogórza i Lachów Sądeckich.

„Dożynki Gminne” są największą i najbardziej kojarzoną z gminą Korzenna  imprezą kulturalną. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od kilkudziesięciu lat i jest to ważna uroczystość religijno – obyczajowa. Jest to także swoista wizytówka gminy, corocznie w ostatni weekend sierpnia uczestniczy w imprezie kilka tysięcy osób, w tym mieszkańców gminy i regionu, gości nie tylko z Polski, ale też z zagranicy np. zespoły regionalne ze Słowacji i Ukrainy. „Dożynki” w założeniu kultywują tradycję ludowego obrzędu podziękowania za ukończenie żniw i prac polowych. Całość obchodów rozpoczyna uroczysta Mszą Św. oraz pochód z wieńcami dożynkowymi. W ramach imprezy jest czas na zwiedzania stoisk prezentujących tradycyjne rękodzieło, posmakowanie tradycyjnych potraw z okolic Korzennej, wspólne świętowanie przy tańcu i muzyce nie tylko folklorystycznej.