Warszawski dzień- „Śladami zapomnianych bohaterów z Gminy Korzenna”

Warszawski dzień- „Śladami zapomnianych bohaterów z Gminy Korzenna”

W Korzeńskim Dworze odbyła się projekcja filmu 1920 Bitwa Warszawska. Uczniowie ze szkół z Lipnicy Wielkiej, Koniuszowej oraz Siedlec z zainteresowaniem śledzili poczynania Polaków podczas bitwy. Była to wielka i wspaniała uroczystość świętowania zwycięstwa Polskiego Oręża, odniesionego w walce z bolszewickim najeźdźcą.

Następnym punktem programu była prezentacja strojów przygotowana przez Fundację Nomina Rosae, która szczególnie specjalizuje się w historii dawnej mody. Piękne i urzekające stroje były nierozłącznym elementem każdej kobiety.

Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja bitwy. Były sceny walki , dym, huk i strzały. Nie przeszkodziła nawet pogoda, która dzisiejszego dnia była niezbyt łaskawa.

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Bitwa nie bez powodu nazywana jest „cudem nad Wisłą”. W czasie wojny polsko-bolszewickiej Polacy zatrzymali Armię Czerwoną w pochodzie podboju ówczesnego systemu imperialistycznego. Polska obroniła swą niepodległość, chroniąc Europę Zachodnią przed komunizmem.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Skip to content