Jubileusz Zespołu Regionalnego Lipniczanie – 50 lat minęło ….

Uroczyste rozpoczęcie jubileuszu odbędzie się w Kościele Parafialnym w Lipnicy Wielkiej Mszą Świętą o godz. 14:00. W sobotnie popołudnie, 9 listopada Dyrektor Centrum Kultury w Korzennej wraz z Kierownikiem Zespołu Regionalnego Lipniczanie serdecznie zapraszają do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej na występ „Lipniczan” oraz wystąpienia zaproszonych gości.

Zespół Regionalny Lipniczanie działa już 50 lat. Swoją działalność rozpoczął w 1969 r. Jego założycielem i wieloletnim kierownikiem był Jan Bulanda. Od 2000 roku kierownictwo zespołem przejęła Maria Jaworecka. Stroną muzyczną od dnia powstania do 2010 roku zajmował się Zbigniew Purgal. Od 2018 roku kierownikiem muzycznym Zespołu jest Tomasz Żarowski. Przez cały okres działalności zespół zachowywał kulturę ludową regionu etnograficznego – Pogórza Sądeckiego, był ambasadorem w kraju jak również za granicą. Udokumentował wiele melodii i utworów z własnego regionu. Swoje programy opiera na wywiadach dialektologicznych prowadzonych wśród najstarszych mieszkańców regionu. Ogromna aktywność zespołu, ale przede wszystkim rzetelna praca nad właściwym poziomem merytoryczno-artystycznym przyniosły zespołowi wiele osiągnięć. Najważniejsze z nich przedstawione zostały w załączniku.

Fotograf: Paweł Biskup